• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

 

 

Ciągniki z alpejskiej krainy

 

Firma Traktorenwerke Lindner powstała w 1946 w niewielkim miasteczku Kundl, w austriackim Tyrolu. Jej założyciel, inżynier Hermann Lindner postanowił pomóc w mechanizacji prac rolniczych w tym wówczas biednym regionie. Pierwszy ciągnik opuścił bramy zakładu w roku 1948. Szybki rozwój technologiczny i produkcyjny firmy pozwolił na wyprodukowanie już w roku 1953 pierwszego wówczas europejskiego ciągnika z przednim napędem - wymagało tego rolnictwo prowadzone w alpejskich warunkach.

 

 

Już od pierwszych lat istnienia firma rozwijała się bardzo szybko. Po kilkuetapowej rozbudowie po dziesięciu latach istnienia w 1958 liczyła 200 pracowników i produkowała do 2000 ciągników rocznie. Ciągniki Lindner na stałe zaistniały w krajobrazie Austrii, firma podjęła także eksport do Francji, Włoch i Hiszpanii.

 

Początkowo ciągniki Lindner były wyposażane we własne skrzynie biegów oraz silniki również skonstruowane w Kundl - tak było na przykład z debiutującą w 1959 roku serią BF ("Bauernfreund"). Jednakże już w 1963, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na ciągniki o większej mocy rozpoczęto trwającą do dziś współpracę z firmami Perkins - dostawcą silników, oraz ZF-Passau - dostawcą skrzyń biegów. Powoli następowała specjalizacja firmy w produkcji ciągników górskich i zielonkowych.

 

 

Kolejne lata przynosiły nowe generacje ciągników Lindner, które gruntowały swoją pozycję na rynku lokalnym oraz na rynkach zagranicznych. Rok 1982 przyniósł powstanie modelu Lindner 1065 - 65-konnego ciągnika z komfortową kabiną z płaską podłogę - pierwszego w historii marki Lindner. Wówczas również pojawiły się w ciągnikach tej marki skrzynie biegów Steyr.

 

 

W latach dziewięćdziesiątych następuje szybki rozwój zakładów Lindner, kierowanych już przez trzecie pokolenie właścicieli. Do użytku oddano centrum wystawienniczo-szkoleniowe, z którego korzystają zarówno klienci firmy, jak i serwisanci i handlowcy z całej Europy podczas organizowanych szkoleń. Na rynek wchodzą ciągniki z pierwszej serii Geotrac, której kolejne generacje są produkowane do dzisiaj. Firma otrzymuje prestiżowe nagrody za wprowadzane nowoczesne rozwiązania. Utrwala się również jej pozycja na rynku austriackim - Geotrac 83 zajmuje pierwsze miejsce w sprzedaży ciągników do 100 KM, które Lindner utrzymuje po dziś dzień.

 

 

Bardzo udane modele Geotrac przechodziły kolejne modyfikacje i udoskonalenia, na stałe zagościły w nich EHR oraz elektrohydrauliczne sprzęgło WOM (z wyjątkiem typowo górskich modeli Geotrac 63 i 73). Po 8 latach produkcji serii świętowano wyprodukowanie 10-tysięcznego modelu Geotrac.

 

 

W latach 2007 - 2010 producent wprowadził modele Geotrac serii 4, produkowane przez firmę do dzisiaj. Po raz pierwszy w ofercie firmy pojawiły się modele ciągników o mocy powyżej 100 KM (do 126 KM). Ciągniki Geotrac serii 4 stanowią idealne połączenie nowoczesnych rozwiązań technicznych z tradycją firmy objawiającą się w produkcji mocnych, wytrzymałych i solidnych ciągników opartych tylko na markowych podzespołach najwyższej jakości. Pozostając liderem na rynku wewnętrznym zakłady Lindnera coraz śmielej spoglądają na konkurencyjne rynki zagraniczne.

 

 

Dziś 200 pracowników firmy Lindner pracuje w nowoczesnej fabryce wybudowanej w 2008 roku. Wart podkreślenia jest fakt, że fabryka powstała dokładnie w miejscu poprzednich zakładów - od początku istnienia firma nie zmieniła swojej lokalizacji. Wpływa to na związanie pracowników z wytwarzanym przez nich produktem - nie tylko właściciele, lecz również pracownicy przekazują swoje miejsca pracy z pokolenia na pokolenie. Nowoczesne budynki administracyjne i produkcyjne posiadają certyfikat "zielonej energii" - ogrzewane są energią ze źródeł odnawialnych, a nawet ciepłem odebranym z obrabiarek pracujących na produkcji!

 

Produkcja fabryki w ostatnich latach to przeciętnie 1200 ciągników Geotrac oraz 250 transporterów uniwersalnych Unitrac. Każdy ciągnik wyjeżdżający z fabryki podlega najdokładniejszej kontroli jakości na każdym etapie produkcji. Każdy ciągnik posiada swojego właściciela - firma produkuje maszyny wyłącznie na zamówienie, dokładnie dopasowując każdy produkt do wymagań klienta. Na filozofię zarządzania firmą wpływa fakt, że Lindner pozostaje ostatnim europejskim producentem ciągników pozostającym całkowicie pod kontrolą rodziny założycieli - nie jest związany w najmniejszym stopniu z żadnym światowym koncernem. Pozwala to na skoncentrowanie wysiłków firmy w kierunku zadowolenia klienta i produkcji wyrobów najwyższej jakości, a nie na maksymalizowaniu możliwego zysku.